هیتر تابشی(برقی و گازی)


هیتر تابشی

یکی دیگر از انواع هیتر ها، هیتر تابشی است. این مدل از راه تابیدن، گرمای به وجود آمده را به فضای محیط منتقل می‌کند. از این نوع هیتره

ای تابشی در کارگاه‌ها و یا سوله‌هایی که افراد در یک جا و مکان معین جمع می‌شوند برای گرما استفاده می‌شود. همچنین برای بالابردن سطح ایمنی و خارج‌شدن مواد حاصل از سوختن می‌توان برای آن دودکش نصب کرد.

استفاده از و وسایل معمولی گرمایی مثل بخاری‌های کارگاهی و سیستم گرمایشی همرفت برای گرم‌کردن این‌گونه فضاهای بزرگ کاربردی و مقرون‌به‌صرفه نمی‌باشد به همین دلیل نیاز به یک سیستم گرمایشی داریم که راحت و در دسترس باشد.

برای گرمای این فضاها از هیتر تابشی استفاده می‌شود هیترهای تابشی که سیستم گرمایشی جدید و مدرنی هستند در کشور ایران به‌عنوان گرماتاب شناخته شده و کارکرد آن ها مانند خورشید است می‌توانیم بگوییم که هیتر تابشی مانند یک خورشید کوچک عمل می‌کند.

هیترهای تابشی حرارت به وجود آمده از سوختن را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می‌کند و این امواج در محیط پراکنده می‌شود. هیترهای تابشی از نظر تقسیم‌بندی انواع مختلف و گوناگونی تولید و در بازار به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر هیترهای تابشی از نوع برقی و گازی وجود دارند که با درنظرداشتن هزینه‌های بالای گاز و نفت در ایران هیترهای تابشی برقی سفارش می‌شود؛ علاوه‌برآن هیتر تابشی در نوع‌های گوناگون مانند هیتر تابشی ایستاده، هیتر تابشی سقفی و هیار تابشی دیواری طراحی و تولید و به فروش می‌رسد

اگر قصد خرید هیتر تابشی را دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع هیتر کسب کنید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. ما در این مقاله به صورت کامل و جامع هیتر تابشی را مورد بررسی قرارداده ایم و مزایا و معایب این هیتر را نسبت به مدل های دیگر بیان کرده ایم.

مزایای هیتر تابشی  

 • مصرف پایین­تر نسبت به سایر هیترها
 • یکپارچه بودن گرما و حرارت با استفاده از امواج مادون قرمز
 • کاهش آلاینده­های موجود در هوا

هیترهای تابشی در مقایسه با انواع هیتر های مختلف، سیستم‌های گرمایشی مصرف انرژی پایین‌تری دارند و انرژی بسیار کمی را از راه سقف به هدر می‌دهند به‌طورکلی در هیتر تابشی برعکس بعضی سیستم‌های گرمایشی که در آنها بیشتر هوای گرم در سقف متمرکز است و سطح دورتر از محل قرارگرفتن سیستم گرمایشی هیتر و کارکنان و پرسنل در قسمتی که فعالیت می‌کنند از دمای مناسبی برخوردار نیست به‌گونه‌ای که حرارت به وجود آمده از سیستم‌های گرمایش تابشی مانند هیتر تابش از راه امواج مادون‌قرمز انتقال می‌یابد و در همه فضا پراکنده می‌شود.

به همین دلیل شما نمی‌توانید مسیر گرمایش به وجود آمده از هیتر تابشی را جهت‌دار کنید و گرما و حرارت در همه مکان‌ها به طور یکنواخت و یکپارچه وجود دارد. از سوی دیگر سیستم گرمایش تابشی مثل هیتر تابشی، باعث نمی‌شود که هوا چرخش داشته باشد به همین علت است که آلاینده‌های موجود در هوا که به‌صورت گردوغبار و معلق وجود دارند به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و برای محیط‌زیست اثر مثبتی دارند.   

 

هیتر تابشی برقی

انواع هیتر های تابشی برقی یکی از انواع هیتر هایی است که هیچ‌گونه نیازی به دودکش و سوخت ندارد و این نوع سیستم‌ها با استفاده از کمترین میزان برق مصرفی محیط و فضاهای صنعتی را گرم می‌کند.

قابل‌ذکر است که در هنگام استفاده کردن از هیترهای تابشی برقی به شما یک احساس گرمای طبیعی دست می‌دهد چون که هیترهای تابشی برقی مثل خورشید عمل می‌کنند و در این نوع هیترهای برقی گرما و حرارت به طور تابیدن از سطح پنل خورشیدی انتشار پیدا کرده و این گرما به افراد کف، سقف، دیوار و….. انتقال پیدا می‌کند و هوای سالم و تمیز بوده و دما ثابت است و افراد از این گرمای طبیعی لذت می‌برند.

گرمای به وجود آمده به‌وسیله هیتر تابشی برقی از قسمت بالا بر سطوح می‌تابد و از راه برخورد غیرمستقیم با اشیا و اجسام حرارت آنها را بالا می‌برد.

 مزایا انواع هیتر تابشی برقی 

 • گرما از طریق سقف تأمین می‌شود و کارکنان و افراد نیازی نیست که در جلوی منبع گرمایشی جمع شوند
 • هیتر تابشی برقی به‌صورت کامل انرژی برق را به گرما تبدیل می‌نماید
 • گرمای طبیعی در اجسام و سطوح به‌صورت یکسان و یکنواخت به وجود می‌آید
 • برق مصرفی آن محدود است و سرمایه در درازمدت برمی‌گردد
 • هیتر تابشی برقی نصب و راه‌اندازی آسان و راحتی دارد
 • در محیط و فضا هیچ‌گونه آلودگی تولید نمی‌کند و با محیط‌زیست سازگار است
 • نیازی به سوخت فسیلی ندارد
 • بازدهی بالاترین حرارت و عدم اتلاف حرارت
 • کنترل کردن هوشمند دما در فضاهای بسته    

هیتر های تابشی گازی

انواع هیتر های تابشی گازی در دو مدل کلی مرکزی و موضعی تولید می‌شوند و در ایران وجود دارد.

هیترهای تابشی گازی موضعی

یکی از انواع هیتر ها، هیترهای تابشی گازی موضعی از فن مکنده، مشعل و لوله‌ها تولید شده که به طور یکجا در محل موردنیاز نصب می‌شود و برای اینکه همه سالن گرم شود از مجموعه هیتر تابشی گازی موضعی (بستگی به‌اندازه سالن و خط تولید شده و شکل که اندازه گرمای مدنظر) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شکل موضعی که لوله‌ها در دو ردیف قرار دارند و تفاوت این دو مدل در شکل شبکه لوله‌ای آنها می‌باشد به این صورت که در مدل رفت‌وبرگشت طراحی شده‌اند درحالی‌که در مدل خطی آنها لوله‌ها فقط در یک مسیر رفت وجود دارند و مسیر برگشت ندارند.

انواع هیتر تابشی گازی مرکزی

مدل دیگر از انواع هیتر ها، هیتر تابشی گازی مرکزی است که در سالن‌هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده می‌شود و متشکل از یک دستگاه مرکزی و شبکه لوله تابشی هستند در این نوع سیستم‌های گردشی دستگاه مرکزی آن خارج از سالن نصب می‌شود و با استفاده از شبکه و لوله‌های موجود می‌تواند فضای موردنیاز را گرم سازند.

 مزایای مهم هیترهای تابشی مرکزی در مقابل هیترهای تابشی موضعی

 • به سیستم اگزاست ۴ تا ۹ برابر کمتر نیاز دارد
 • نگهداری و تعمیرات آن بر اساس تعداد تقریباً ۴ تا ۹ برابر کمتر می‌باشد
 • مصرف ۲۰ تا ۱۳ درصد سوخت کمتر
 • سینی گذاری برق و سیم‌کشی آن تقریباً ۴ برابر کمتر است
 • اساس چیدمان لوله‌کشی گاز چهار برابر کمتر است 

موردی برای نمایش وجود ندارد.
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.