ساختار رله الکترومکانیکی


ساختار رله الکترومکانیکی

رله الکترومکانیکی

در رله ساده ما در بالا، ما دو مجموعه کنتاکت رسانای الکتریکی داریم. رله‌ها ممکن است “به طور معمول باز” یا “به طور معمول بسته” باشند. یک جفت کنتاکت به صورت عادی باز طبقه بندی می‌شوند (NO) یا تماس ایجاد می‌کنند و مجموعه دیگری که به طور معمول بسته (NC) یا قطع کننده تماس هستند. در حالت نرمال باز، فقط هنگامی که جریان الکتریکی “روشن” باشد و کنتاکت‌های سوئیچ به سمت سیم پیچ القایی کشیده شوند، کنتاکت‌ها بسته می‌شوند.

در حالت نرمال بسته، وقتی جریان میدان خاموش است، کنتاکت‌ها برای همیشه بسته می‌شوند زیرا کنتاکت‌های سوییچ به حالت عادی خود برمی‌گردند. این اصطلاحات به طور نرمال باز، نرمال بسته و یا کنتاکت‌های ایجاد و شکستن به وضعیت کنتاکت‌های الکتریکی مربوط می‌شود  هنگامی که سیم پیچ رله “بدون انرژی” باشد، یعنی هیچ منبع تغذیه ای به سیم پیچ رله متصل نباشد. عناصر کنتاکت‌ها ممکن است از طرح های تکی یا دوتایی ساخت یا شکستن باشند. نمونه ای از این ترتیب در زیر آورده شده است.  

رله الکتریکی       

کنتاکت‌های رله‌ها قطعه‌های فلزی رسانای الکتریکی هستند که با تکمیل یک مدار با یکدیگر تماس گرفته و اجازه می‌دهند جریان مدار برقرار شود که مانند یک سوئیچ عمل می‌کند. وقتی کنتاکت‌ها باز هستند، مقاومت بین کنتاکت‌ها بسیار زیاد در واحد مگا اهم است و یک مدار باز ایجاد می‌کند و جریانی در مدار جاری نمی‌شود.

هنگامی که کنتاکت‌ها بسته می‌شوند، مقاومت کنتاکت باید صفر باشد، این یک اتصال کوتاه است، اما همیشه اینطور نیست. تمام کنتاکت‌های رله با بسته شدن دارای مقدار مشخصی “مقاومت کنتاکت” هستند و به این “مقاومت روشن” می گویند، مشابه FET.

با یک رله و کنتاکت جدید، این مقاومت روشن بسیار کوچک خواهد بود، به طور کلی کمتر از 0.2Ω است زیرا نوک‌ها جدید و تمیز هستند، اما با گذشت زمان مقاومت نوک افزایش می یابد. 

مثلا اگر کنتاکت‌ها  

جریان بار مثلاً 10A را عبور دهند،افت ولتاژ در کنتاکت ها با استفاده از قانون اهم 0.2×10=2v ولت است که اگر ولتاژ تغذیه 12 ولت باشد ولتاژ بار فقط 10 ولت خواهد بود (12 – 2) با شروع سایش نوک‌های کنتاکت، و اگر به درستی دربرابر بارهای القایی یا خازنی بالا محافظت نشوند، آنها نشانه هایی از آسیب قوسی را هنگامی که جریان مدار همچنان خواهان جاری شدن در مدار با باز شدن کنتاکت‌ها هنگامی که سیم پیچ رله بدون انرژی شده است را نشان خواهند داد.

این قوس یا جرقه زدن در دو سر کنتاکت ها باعث می‌شود که مقاومت کنتاکت نوک‌ها افزایش یابند که باعث آسیب دیدن 

 بیشتر نوک‌های کنتاکت شود. در صورت مجاز بودن به ادامه دادن، نوک‌های کنتاکت ممکن است تا حدی سوخته و آسیب ببینند که از نظر فیزیکی بسته می‌شوند اما جریان کم یا جریانی را عبور نمی‌دهند.

اگر این آسیب قوسی شدید شود، در نهایت کنتاکت‌ها “جوش داده می‌شوند” و باعث ایجاد یک اتصال کوتاه و آسیب احتمالی به مدار کنترل شده می‌شوند. اگر اکنون مقاومت در برابر کنتاکت به دلیل قوس  کنتاکت به 1Ω افت ولتاژ در دو سر کنتاکت‌ها برای جریان بار مشابه به 1x 10 = 10 ولت dc افزایش می‌یابد. این افت ولتاژ بالا در کنتاکت‌ها ممکن است برای مدار بار غیر قابل قبول باشد، به خصوص اگر با ولتاژ 12 یا حتی 24 ولت کار کند، پس باید رله معیوب تعویض شود.
موردی برای نمایش وجود ندارد.
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.