گرمایش مناسب استخرهای شنا


جهت گرم کردن آب استخر میتوان از روش‌های مختلفی از جمله پکیج، انواع گرمکن گازی و برقی استفاده کرد. یکی از رایج ترین روش های گرمایش استخر، استفاده از پکیج است که برای گرم کردن محیط استخر، آب استخر، جکوزی و حمام موجود در استخر از آن استفاده میشود.

شنا یک نوع ورزش است که برخی از افراد به عنوان یک روش درمانی در جهت بهبود برخی از بیماری های خود از آن استفاده می کنند و برخی از افراد نیز به عنوان تفریح در اوقات فراغت خود، از آن بهره مند می شوند، بنابراین حفظ سلامتی و تامین آرامش شناگران اولین نکته ضروری در مدیریت کردن یک استخر است. تامین گرمای لازم که متناسب با فصل های سال باشد، یکی از راه های توجه به سلامتی افراد در استخر شنا می باشد که این گرما با استفاده از وسیله های مختلفی تنظیم می شود. 

عوامل مختلفی در انتخاب نوع سیستم گرمایش آب استخر دخیل هستند. ولی برخی از افراد تجربه کافی در مدیریت استخرها ندارند و راغب هستند که سیستم های گرمایشی با کیفیت بالا و استاندارد را برای استخر خود انتخاب کنند تا علاوه بر تامین دمای مورد نیاز محیط استخر و آب آن، عمر مفید بالایی نیز داشته باشد تا بتوانند برای مدت طولانی از آن استفاده کنند.در رابطه با این مسئله مراجعه به یک تیم قوی و با سابقه در طراحی سیستم گرمایش استخر است که با بررسی استخر شما، بهترین نوع سیستم گرمایشی را برای استخر معرفی کرده و کارهای نصب و راه اندازی آن را نیز به بهترین شکل انجام می دهد.

برخی از استخرها که در سال های گذشته فعال بوده و افراد برای شنا از آنها استفاده کرده اند، ممکن است دچار نقص در سیستم گرمایشی شوند و مدیران این استخرها دانش کافی در زمینه پکیج های کمکی یا تغییر سیستم گرمایشی استخر را نداشته باشند، در این زمینه هم بهتر است که از افرادی با تجربه و مهارت کافی در رسته تامین گرمایش آب استخر کمک گرفته شود تا سیستم گرمایشی استخر را به طور دقیق بررسی کنند و بهترین گزینه ممکن را با توجه به شرایط پیش رو به شما معرفی نمایند.

محدوده گرمایش آب استخرهای مختلف

نوع استخر شنادمای گرمایش آب استخر بر اساس درجه سانتی گراد
استخرهای عمومی-تفریحی26-29
استخرهای درمانی29-35
استخرهای ورزشی24-28
استخرهای غواصی27-32
استخرهای خانه سالمندان29-32
استخرهای هتل های مختلف28-30
جکوزی36-40

روش های گرمایش آب استخر و جکوزی

روش های مختلفی برای گرم کردن استخرهای شنا وجود دارد، که افراد ممکن است از آنها استفاده کنند و هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایای خاص خود می باشد. روش درست برای انتخاب سیستم گرمایش آب استخر که مطلوب و مناسب باشد را فقط مهندسین طراح و سازنده استخر می توانند، تشخیص دهند زیرا دارای تجربه و مهارت در این زمینه هستند. روش های گرمایش آب استخر و جکوزی 

از جمله روش هایی که برای گرمایش آب استخر استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره داشت:

گرم کردن استخر با استفاده از انرژی خورشیدی

این روش اگرچه کم مصرف است ولی فقط در فصل ها یا روزهای محدودی که نور آفتاب زیاد است، قابل استفاده می باشد و در فصل ها و روزهای سرد قادر به تامین گرمای استخر نیست. علاوه بر این مورد استفاده از این انرژی برای استخرهای روباز کاربرد داشته و نمی تواند گرمای استخرهای سر پوشیده بتنی و فایبرگلاس را به خوبی تامین کند.

آبگرمکن های خورشیدی

از جمله دستگاه های دیگری هستند که قابلیت تامین دمای استخرهایی با ظرفیت های متوسط را دارند، این دستگاه ها در ظرفیت های کوچک در منازل مسکونی نیز استفاده می شوند. با افزایش پنل های نصب شده در بر روی این آبگرمکن ها می توان ظرفیت گرمایی این دستگاه ها را افزایش داد. ولی این دستگاه ها نیز بهترین کارایی خود را در روزهای آفتابی دارند، بنابراین، نمی توانند در روزهای ابری گرمای مناسب استخر را تامین کنند.

 پنل های خورشیدی 

پنل های خورشیدی

یکی دیگر از دستگاه هایی که برای گرمایش آب استخر شنا مورد استفاده قرار می گیرند،پنل های خورشیدی است. ولی استفاده از آنها مختص فصل های گرم و آفتابی سال است و در روزهای ابری و بارانی پاسخگوی تامین گرمای استخر نیستند. استفاده از مبدل های حرارتی به صورت ترکیبی با پنل خورشیدی به افزایش گرما و ظرفیت این پنل ها کمک می کند. اگرچه این پنل ها در روزهای آفتابی قادر به تامین میزان کافی گرما برای استخر هستند و آسیبی را به محیط زیست وارد نمی کنند، ولی به سطح زیادی برای نصب نیاز دارند و بودجه خرید آنها تقریبا بیشتر از سایر وسیله های گرمایشی استخر است.

کنترل پنل

در چند سال اخیر برای گرم کردن دمای هوا و آب از انرژی تجدید پذیر خورشیدی استفاده می شود این روش باعث گرم شدن طبیعی آب و روشنایی بیشتر استخر کمک می‌کند و این پنل ها می تواند بیش از ۵۰ درصد انرژی دریافتی خورشید را ذخیره و به آبگرم منتقل کند.

تجهیزاتی که دربالا به آنها اشاره شد، دارای عملکردهای وابسته به نور خورشید و آب و هوای منطقه هستند، که نمی توانند به طور مناسب و در تمام روزهای سال، گرمای مورد نیاز استخر را تامین کنند، بنابراین برای افرادی که استخرهای فعال در طول چهار فصل سال دارند، استفاده از این دستگاه ها برای گرمایش آب استخر مناسب نیست و باید از تجهیزاتی استفاده کنند که تامین گرمای آنها به نور خورشید وابسته نبوده و بتوانند در تمام روزهای سال گرمای مورد نیاز استخر را فراهم کنند.

تامین گرمایش آب استخر با استفاده از تجهیزات غیر خورشیدی

پمپ های حرارتی

این پمپ ها یکی از متداول ترین سیستم های گرمایش آب استخر در سراسر جهان به شمار می آیند که دارای فواید بسیار زیادی هستند. 

پمپ های حرارتی گرمایش استخر 

از جمله فواید پمپ های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کارآمدی بالا
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن برای مشتریان
 • حمل آسان
 • عمر مفید بالا
 • این پمپ ها وابستگی به نور خورشید ندارند و با استفاده از گاز یا سوخت های دیگر به خوبی کار می کنند.
 • هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند
 • نوع با کیفیت پمپ های حرارتی قادر به تامین گرمای لازم برای انواع استخرها به صورت مناسب و ایده آل می باشد و علاوه بر این، کارایی لازم برای تامین گرمای 40 درجه جکوزی را دارند.

 پکیج های گرمایشی

پکیج های گرمایشی، یکی دیگر از روش های مناسب برای افزایش دمای استخرهای شنا هستند که به طور متداول در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند.

 پکیج های گرمایشی استخر 

پکیج های گرمایشی قادر هستند که هوای داخل محیط استخر، آب های لوله کشی استخر و همچنین آب داخل استخر شنا را به طور مناسب و مطلوبی گرم نمایند. به همین دلیل استفاده از این پکیج ها بسیار مناسب بوده و دارای مزایای فراوانی است، از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عمر مفید این پکیج ها بسیار بالا است و در صورتی که توسط مهندسین متخصص طراحی شود، تنظیم دما در داخل استخر بسیار راحت است.
 • ظرفیت این پکیج ها با همدیگر متفاوت است و با توجه به مساحت مورد نیاز استخر، انتخاب می شود.
 • این پکیج ها را می توان در چند متر فضای اضافی نصب نمود و نیاز به فضای زیادی ندارند.
 • ایمنی این پکیج ها بسیار بالا است و در صورت نشت گاز، حالت هشدار آنها فعال می شود.
 • جنس این پکیج ها بسیار با کیفیت است که به راحتی دچار خوردگی و ساییدگی نمی شوند، بنابراین برای مدت طولانی می توان از آنها استفاده نمود.
 • دارای سیستم های سختی گیری که مانع از ورود، املاح معدنی عامل سختی به اتصالات، می شود.
 • قابلیت استفاده در استخرهای سرپوشیده و روباز
 • مصرف انرژی بسیار پایین
 • مجهز به دودکش های ایمن
 • جلوگیری از افت دما و فشار
 • تضمین کیفیت و داشتن گارانتی

مبدل حرارتی

یکی دیگر از روش های گرم کردن آب استخر استفاده از مبدل های حرارتی است که از رایج ترین و متداول ترین روش های گرم کردن آب استخر ها می باشد.مبدل های حرارتی که برای استخر ها طراحی شده است اکثرا از نوع لوله یا شل اند تیوب می باشند و جنس این محصول از متریال مختلف مانند چدن،مس و استیل ساخته می شود.

گرمکن برقی

یکی دیگر از روش های گرم کردن آب استخر استفاده از گرمکن برقی است که برای ایجاد گرما از جریان های الکتریکی استفاده می‌کند اما به دلیل مصرف زیاد برق بیشتر در استخر های کوچک استفاده می‌شود

پکیج های گازی

آب گرم کن های گازی با سوزاندم گاز طبیعی سبب گرم شدن آب استخر می شود و این پکیج نیازی به نور خورشید و یا درجه حرارت هوا ندارد و مزیت آن پایین بودن هزینه نصب و نگهداری آن می باشد

عوامل تعیین کننده در جهت برآورد گرمای مورد نیاز استخرهاگرم کردن استخر 

 • حجم آبی که در استخر وجود دارد.
 • مساحت فضای استخر که آب در آن قرار دارد.
 • میزان زمان لازم جهت دستیابی به دمای مورد نظر، که این زمان به طور معمول 24 ساعت در نظر گرفته می شود.
 • میزان متوسط دمای استخر در سردترین فصل سال
 • میزان متوسط دمای استخر در گرمترین فصل سال

به دست آوردن تمام این مولفه ها باید توسط یک فرد متخصص انجام شود تا تامین گرمای استخر به خوبی تنظیم شده و در طول بلند مدت مشکلی پیش نیاید. برای انجام این فعالیت ها مراجعه به مهندسین طراح در این زمینه به شما کمک می کند.موردی برای نمایش وجود ندارد.
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.